Safari na Sri Lance - gdzie pojechać i który Park Narodowy wybrać?
Być na Sri Lance i nie zobaczyć słoni, to jak pojechać do Włoch i nie zjeść ani makaronu, ani pizzy. Niemożliwe! Planując podróż na rajski Cejlon, dużo czytaliśmy o safari, parkach narodowych, wypytywaliśmy znajomych, żeby wybrać najlepszą opcję i dopasować ją do całej trasy zwiedzania. Gdzie pojechać? Który Park Narodowy na Sri Lance wybrać? Czy poza słoniami zobaczymy coś jeszcze? Jaka jest cena i jak zorganizować jeepa? Safari na Sri Lance - wszystko, co warto wiedzieć w jednym miejscu.
Sri Lanka to esencja natury!
I to właśnie dla niej warto zwiedzić wyspę. Nie dla hałaśliwych i pokrytych smogiem miast, tylko dla unikalnej, miejscami dziewiczej natury, która ma dla nas, w zależności od części kraju i regionu, coś innego do zaoferowania.
I choć na fladze Sri Lanki zobaczymy lwa, to tak na dobrą sprawę, gdyby znalazł się tam słoń - nikt nie miałby nic przeciwko temu. To niebywałe, ale przewodniki wskazują na fakt, że na jednego człowieka na Sri Lance przypada... najwięcej słoni na świecie. Na Cejlon dotarły z Indii i nieco różnią się od tych spotykanych w Afryce. Są mniejsze od sióstr i braci z "czarnego kontynentu", a największą różnicę można zobaczyć, porównując uszy słoni, szczególnie podczas rytuału wachlowania.
Słoń indyjski w Hurulu Eco Park, Habarana, Sri Lanka |
Który Park Narodowy na Sri Lance wybrać?
Podczas planowania podróży i trasy zwiedzania na okres ponad 2 tygodni (Czytaj więcej tutaj: Sri Lanka: Plan podróży i zwiedzania w 16 dni) w naszych głowach ciągle pojawiały się pytania: "Który Park Narodowy wybrać?" i "Gdzie wybrać się na safari?". Bo że safari to must-have każdej wizyty na Sri Lance - nie podlega żadnej wątpliwości.
W naszym planie cel był jeden: intensywny tydzień zwiedzania + chilloutowy tydzień na wybranych plażach na południowym wybrzeżu Cejlonu. Jak to pogodzić i gdzie wcisnąć safari? Czy wybrać się tylko na całodzienną wycieczkę jeepem? A może warto poświęcić na to więcej niż jeden dzień? Tych pytań była cała masa, a i odpowiedź oraz decyzję, którą podjęliśmy, nie będzie dla każdego z Was satysfakcjonująca. Wszystko zależy od tego, na czym Wam bardziej zależy, co jest dla Was lankijskim priorytetem. My, mając sztywny plan i ograniczony czas w każdym miejscu, musieliśmy umieścić safari gdzieś na trasie naszego zwiedzania.
Wybraliśmy Hurulu Eco Park w Habaranie, niedaleko Dambulla i Sigiriya - znajduje się on w bliskiej odległości od Minneriya National Park oraz Kaudulla National Park. Skąd taki wybór i jakie Parki Narodowe oferuje nam ten "olśniewający kraj"? Jest w czym wybierać! Owocnych decyzji!
W naszym planie cel był jeden: intensywny tydzień zwiedzania + chilloutowy tydzień na wybranych plażach na południowym wybrzeżu Cejlonu. Jak to pogodzić i gdzie wcisnąć safari? Czy wybrać się tylko na całodzienną wycieczkę jeepem? A może warto poświęcić na to więcej niż jeden dzień? Tych pytań była cała masa, a i odpowiedź oraz decyzję, którą podjęliśmy, nie będzie dla każdego z Was satysfakcjonująca. Wszystko zależy od tego, na czym Wam bardziej zależy, co jest dla Was lankijskim priorytetem. My, mając sztywny plan i ograniczony czas w każdym miejscu, musieliśmy umieścić safari gdzieś na trasie naszego zwiedzania.
Wybraliśmy Hurulu Eco Park w Habaranie, niedaleko Dambulla i Sigiriya - znajduje się on w bliskiej odległości od Minneriya National Park oraz Kaudulla National Park. Skąd taki wybór i jakie Parki Narodowe oferuje nam ten "olśniewający kraj"? Jest w czym wybierać! Owocnych decyzji!
Safari na Sri Lance, Hurulu Eco Park, Habarana, Sri Lanka |
Na safari w profesjonalnym kapelutku, Hurulu Eco Park, Habarana, Sri Lanka |
#1 MINNERIYA NATIONAL PARK / KAUDULLA NATIONAL PARK / HURULU ECO PARK
Decyzja: Minneriya National Park. Lokalizacja Parku Narodowego świetnie wpisała się w nasz plan podróży. Nocowaliśmy wtedy mniej więcej w połowie drogi od Dambulla i Sigiriya. Parki są bardzo blisko tych wszystkich miejscowości i dojazd będzie dogodny z każdego z miast. W organizacji safari pomógł nam nasz bookingowy gospodarz Asanka (spaliśmy tutaj: KLIK), który za nas skontaktował się z kierowcą jeepa, umówił na wskazaną godzinę - wszystko było gotowe.
Co ważne, nasz lankijski przyjaciel od noclegów podzielił się z nami bardzo ważną informacją. Wszystkie trzy Parki Narodowe są zlokalizowane w naprawdę bliskiej odległości, a słonie podróżujący w stadach zmuszone są szukać wodopojów, dlatego często migrują po rozległych zielonych terenach Parków. Dlatego tak ważnym jest, aby w miarę możliwości dowiedzieć się wcześniej, gdzie w danym okresie największe stada słoni przybywają. Kierowcy jeepów, organizatorzy safari mają takie wiadomości z pierwszej ręki, dlatego warto zasięgnąć dobrej rady, zanim wybierzecie się na safari, na którym Waszym oczom ukaże się na przykład tylko jedne słoniowe stworzenie (a i o takich safari słyszałam!).
Stylówka iście lankijska! - Safari na Sri Lance, Hurulu Eco Park |
Ogromną zaletą Parku są malownicze krajobrazy, wspaniałe lasy bambusowe, sawanny. Tak, w tych trzech parkach: Minneriya, Kaudulla, Hurulu - tutaj zobaczycie tylko słonie. Ale to duże stada słoni indyjskich! Inna zwierzyna raczej się nie zdarza, choć na stronach internetowych przeczytacie, że i lamparta można tu spotkać. My romansowaliśmy tylko ze słoniami, a i ich oglądanie sprawiało nam niezwykłą przyjemność. Polecam!
Kolejka jeepów na trasie safari, Hurulu Eco Park, Sri Lanka |
Rodzinka słoni w Hurulu Eco Park, Sri Lanka |
Hurulu Eco Park, Habarana, Sri Lanka |
$$$
A teraz porozmawiajmy o pieniądzach! Na safari wybraliśmy się około godziny 13:00-14:00 i jeździliśmy jeepem do około godziny 18:00. Za transport z naszego domku w dżungli, bilety wstępu i podwózkę z powrotem z fantastycznym kierowcą, który autentycznie odnajdywał się w swojej roli i kochał naturę jak mało kto, zapłaciliśmy 10 000 LKR (około 206 złotych) na 3 osoby, co daje nam kwotę około 68 zł na jednego uczestnika wycieczki. Zakładaliśmy znacznie większy koszt, a i wrażenia okazały znacznie przewyższać cenę tej atrakcji! Bomba!
Sam bilet wstępu kosztował nas bodajże 1000 LKR za osobę (około 21 zł).
Hurulu Eco Park, Habanera, Sri Lanka |
#2 UDAWALAWE NATIONAL PARK
To jeden z najpopularniejszych Parków Narodowych oferujących safari na Sri Lance. W Udawalawe również największą atrakcją są słonie. Tu na ponad 30 tysięcach ha żyje ponad 800 słoni indyjskich. Codziennie organizuje się również pokazy karmienia słoniątek mlekiem i liśćmi palmowymi w Elephant Transit Home.
Poza słoniami na swojej jeepowej trasie możecie spotkać m.in. lamparty, koty rdzawe, jelenie, bawoły wodne, małpy (makaki i gerezy), a także bogactwo gatunków ptaków, np. ibisy, czaple czy pelikany.
$$$
Do Parku Narodowego Udawalawe można dojechać z takich miejscowości jak: Tangalla, Matara czy Hambatota. Sam wstęp do Parku Narodowego Udawalawe kosztuje 500 LKR na osobę.
#3 RUHUNA (YALA) NATIONAL PARK
Drugi co do wielkości Park Narodowy Sri Lanki, a zarazem, według wszystkich przewodników, świetne miejsce na safari. Ma 1000 kilometrów kwadratowych, podzielony jest na pięć sektorów - tylko dwa są dostępne dla zwiedzających.
Pośród lasów, zarośli i stepów, ale również w okolicach nabrzeża nie brakuje cudownej fauny. Mieszkańcami Parku Narodowego Yala są tacy królowie zwierząt jak: lamparty, słonie indyjskie, niedźwiedzie wargacze, szakale, jelenie czy jeżozwierze. Ogromna ilość unikatowych gatunków ptaków: pawie, gwarki cejlońskie czy drzewce indyjskie. Jeśli będziecie mieli szczęście, podczas wycieczki safari będzie mogli również poobserwować życie gadów takich jak: krokodyli, żółwi i węży (nawet kobry indyjskie uznane za najniebezpieczniejsze węże Azji Południowej).
Ruhuna (Yala) National Park, Sri Lanka |
Przewodniki mówią, że najlepszy okres na zwiedzanie to ten od marca do września, choć we wrześniu może nastąpić szczytowa pora suszy, więc teren parku może zostać zamknięty dla odwiedzających. W Parku Narodowym Yala możecie też pokusić się o nocleg na drzewie z wieczornym grillem - dwudniowe safari pełną gębą (koszt około 24 000 LKR).
$$$
Wstęp do Ruhuna National Park to koszt około 2500-3000 LKR w zależności od liczby osób. Ten koszt nie zawiera wynagrodzenia kierowcy czy wynajęcia jeepa, ale 1-dniowy pobyt na terenie Parku będzie oscylował w kwocie 10 000 - 14 000 LKR.
Jak ogarnąć jeepa na safari?
Najlepiej pytać u lokalnego źródła! Jeśli planujecie nocleg w jednej z miejscowości niedaleko konkretnego Parku Narodowego - wyślijcie maila przed wyjazdem, spytajcie o ceny, nie bójcie się tego, bo lokalni gospodarze, u których śpicie, będą chcieli dla Was jak najlepiej.Jeśli jednak wolicie zaufać konkretnej firmie/przewoźnikowi/coś na wzór biura podróży, to z czystym sercem polecam Wam inicjatywę 360 Tours Lanka, których założycieli miałam przyjemność poznać osobiście. Mogą pomóc Wam w zabukowaniu jeepa, zorganizują dla Was transport albo całą wycieczkę szytą na miarę, jeśli tego właśnie oczekujecie.
360 Tours Lanka, www.360tourslanka.com |
Więcej info:
- 360 Tours Lanka www - KLIK i Facebook - KLIK
Czytaj więcej:
- Sri Lanka: Plan podróży i zwiedzania w 16 dni
- Sri Lanka: informacje praktyczne, wiza, szczepienia, wymiana waluty, ceny [PRZEWODNIK]
- Jak tanio dolecieć na Sri Lankę? - ceny, bilety lotnicze, możliwości
- Pociągiem przez zielone pola herbaty z Kandy do Ella na Sri Lance - co musisz wiedzieć?
- Gdzie jechać na wakacje w 2019 roku? - top 10 najgorętszych kierunków według rankingu Lonely Planet
Sri Lanka... Prawdziwy raj na ziemi <3
OdpowiedzUsuńNie spodziewałam się, że słoń może zrobić tak niezwykłe wrażenie na człowieku, dużo o tym czytałam, jednak poczuć to samemu, to dopiero coś. :)
OdpowiedzUsuńZobaczyć te zwierzęta na żywo w ich naturalnym środowisku to musi być dopiero coś, ale na razie ta podróż zostaje w sferze moich marzeń.
OdpowiedzUsuń