6 powodów, dla których warto pojechać do Norwegii
Największe skupisko fiordów na świecie, tunele wydrążone w górskich skałach, spuścizna Wikingów, kraj z zieloną stolicą Europy 2019 - cudowna, nieskazitelna, zapierająca dech w piersiach Norwegia. Dlaczego trzeba odwiedzić ten skandynawski cud natury?
Oto 6 powodów, dzięki którym doskonale zrozumiecie, dlaczego warto tu przyjechać i eksplorować piękno Królestwa Norwegii.
Czy warto pojechać do Norwegii? 6 powodów, dla których warto odwiedzić "krainę fiordów" |
KRÓLOWA PÓŁNOCNEJ EUROPY
Jedno z najmniej zaludnionych państw europejskich (zaraz po Islandii) może się jeszcze pochwalić dziewiczym i niemal niezniszczonym bogactwem naturalnym. Mam wrażenie, że od mieszkańców Norwegii moglibyśmy się jako Europejczycy naprawdę dużo nauczyć: jak szanować Matkę Naturę (każdy z Norwegów ma do przyrody ogromny szacunek), jak żyć w duchu zero waste i podejmować więcej świadomych wyborów (Norwegowie to mistrzowie recyklingu śmieci) czy tego, jak żyć długo w dobrej formie (są bardzo aktywni, sport i ruch to nieodłączna część ich życia, dzięki czemu cieszą się zdrowiem i kondycją nawet w średnim wieku).
W Norwegii byłam już jakieś sześć razy i za każdym razem mam wrażenie, że ten kraj odkrywa przede mną swoje kolejne uroki. Miałam przyjemność odkrywać Oslo i jego bliższe oraz dalsze okolice, zimą i latem, miałam zaszczyt poznać wielu Norwegów, od których chłonęłam historie na temat patriotyzmu lokalnego, ich unikalnego lifestyle'u, ale też podejścia do świata. I jak się tak ich trochę dłużej posłucha, to faktycznie człowiek domyśla się, czemu żyją w jednym z najwyżej rozwiniętych krajów na świecie - ale także w jednym z krajów, w których po prostu żyje się ludziom najlepiej. Doceniają i szanują to, co mają, to co osiągnęli.
Dlaczego warto pojechać do Norwegii?
Oto zbiór luźnych zebranych przeze mnie 6 powodów, dla których naprawdę trzeba zwiedzić "Królową Północnej Europy".
#1 UNIKALNE SPOTKANIE Z NATURĄ
Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Górski krajobraz, głębokie zatoki, skalne tunele, półwyspy, wysepki i... norweskie fiordy, których najwięcej znajdziemy na zachodnim wybrzeżu - miejsca z licznymi wodospadami, osady kolorowych domków na brzegu, idealne miejsca na trekking czy camping. Najpopularniejszymi fiordami są Nærøyfjord i Geirangerfjord, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Klimat nadmorski poczujecie nawet w stolicy Norwegii, bowiem właśnie od Oslo zaczyna się Oslofjorden czyli najdłuższa zatoka w południowo-wschodniej Norwegii, która stała się inspiracją dla samego Edvarda Muncha w jego legendarnym "Krzyku". Te najpopularniejsze fiordy jeszcze przede mną, ale mam je na liście marzeń podróżniczych!
Geirangerfjord - jeden z cudów norweskiej natury // Źródło: Pixabay |
Półwysep Bygdøy jesienną porą, Oslo, Norwegia |
Nie ulega wątpliwości, że fiordy to największa perełka Norwegów, ale poza nimi wszechobecny krajobraz też ma dużo do zaoferowania. Rozległe lasy i polany, jeziora, wysepki, osiedla pełne domów na wzgórzach, z których rozciąga się widok na całe miejscowości - gdziekolwiek nie ruszycie się samochodem, wcześniej czy później traficie na jakiś widok zapierający dech w piersiach. Pod samym Oslo znajdziecie przyrodniczo-geograficzne perełki. Polecam Wam wybrać się na wycieczkę, np. na półwysep Bygdøy albo wyspę Hovedøya - na której znajdziecie piękne plaże, lasy i rezerwat przyrody.
Miłośnicy górskich wędrówek mogą spróbować wdrapać się na najwyższą górę w Norwegii - Galdhøpiggen (2469 m n.p.m.) w paśmie Gór Skandynawskich, znajdującą się na terenie Parku Narodowego Jotunheimen. Mniej więcej między Bergen a Trondheim. Szczytów górskich o wysokości powyżej 2000 metrów znajdzie się tu trochę więcej - jest ich tu ponad 200.
#2 HYTTA - GLAMPING W WERSJI SKANDYNAWSKIEJ
Podczas każdego ze swoich pobytów w Norwegii, głównie w Oslo i jego okolicach, miałam przyjemność odwiedzać domy różnych obywateli kraju (np. w regionie Sandvika, Asker czy Fossum). Praktycznie każdy poznany przeze mnie Norweg poza domem właściwym, w którym mieszkał coś w rodzaju domku letniskowego (drugiego domku) tzw. hytta, do której udawał się w trakcie urlopu letniego, długich weekendów, ale też często wśród starszych Norwegów - wybierali się tam na jakiś czas, żeby odpocząć i zregenerować siły.
Norweskie drewniane spotkacie nawet na przedmieściach dużych miast |
Hytta to najczęściej drewniane domki położone poza miastem. Zwykle nad brzegiem morza, w lesie albo w górach. Ostatnio odkryłam, że w ogóle pobyt w jednym z takich urokliwych domków podczas podróży nie jest wcale niemożliwy. Jeśli chcielibyście pojechać od Norwegii i włączyć tryb offline, to polecam Wam sprawdzić ofertę na domki w Norwegii od Interhome. Niektóre domy i apartamenty wakacyjne na pewno pozwolą Wam poczuć prawdziwy oddech "skandynawskiego glampingu". Znajdziecie tu oferty takich a'la drewnianych hyttek rozsianych po całej Norwegii w zależności od tego, jaki kierunek obierzecie: południowe okolice Oslo czy północne Bergen. Sztos!
#3 ZIELONA STOLICY EUROPY
Oslo z tytułem Zielonej Stolicy Europy 2019 głośno zwróciła uwagę na problem ograniczonych zasobów Ziemi. Propagują nowoczesny styl myślenia o środowisku, wprowadzają przemyślane, innowacyjne i ekologiczne rozwiązania w wielu dziedzinach życia, na które patrzę z podziwem.
Eko-innowacja w Oslo - autobusy w pełni ekologiczne bez prawdziwych kierowców na krótkich trasach |
Zarządzanie transportem miejskim (ekologiczne autobusy, ograniczanie ruchu w centrum miasta, setki rowerów miejskich), wytwarzanie i zarządzanie odpadami (Norwegowie to mistrzowie recyklingu, za niestosowanie się do zasad grożą ogromne kary, dla nich to normalne, że trzeba segregować śmieci - robią to od lat), działania na rzecz czystego powietrza (dbanie o "zielone" rezerwaty przyrody w centrach miast, ogrom parków).
#4 ŚWIĘTO NARODOWE PEŁNE UŚMIECHU
Jeśli planujesz wybrać się do Norwegii wiosną, to pożongluj terminami tak, aby trafić na 17 maja. Jak się okazuje, święto narodowe wcale nie musi być manifestem siły i polaryzujących haseł na marszach. Tutaj to ceremonia radości, uśmiechów, wspólnie z sąsiadami czy mieszkańcami konkretnej dzielnicy - trwają mini parady, festyny i uroczyste spotkania rodzinne.
17 maja - ceremonia święta narodowego Norwegii na jednej z głównych ulic Oslo - Karl Johan's Gate. |
Wszyscy Norwegowie przebierają się we własne stroje narodowe i po prostu... z uśmiechem na ustach cieszą się ze swojego pochodzenia i narodowości. Bez względu na różnice w poglądach czy podejściu do życiu. To święto ich wszystkich!
#5 DOŚWIADCZ "NIETYPOWYCH" ZWYCZAJÓW
Wyobraźcie sobie sytuację w naszym kraju, w której pan Kowalski wchodzi do supermarketu po godzinie 18:00 i widzi zasłonięte rolety przy półkach z chmielowym napojem. Jak to? Produkt jest dostępny w sklepie i nie mogę go kupić? Dla Norwegów nic w tym dziwnego. Mają własne sklepy monopolowe (z alkoholem z większymi procentami), które mają swoje konkretne godziny otwarcia. Piwo dostępne w dyskontach jest sprzedawane tylko do godziny 18:00 i też nikogo to nie dziwi.
Kultura w komunikacji miejskiej? Wchodzimy przodem autobusu, kasujemy lub kupujemy bilet u kierowcy i idziemy wzdłuż kadłuba, aby zająć wygodne miejsce. Nikt się nie pcha, nikt nie wchodzi innymi drzwiami niż te, które są do tego przeznaczone. Proste, ale w naszym kraju... raczej niemożliwe :-) Dodajmy do tego kierowców samochodów, którzy zawsze ustąpią Tobie, pieszemu pierwszeństwo. Tak po prostu. Bo tak mają w genach. Takich "prostych" i kulturalnych zwyczajów jeszcze trochę znajdziecie. Norwegia to zdecydowanie cywilizacyjny Singapur Europy. Brawo!
#6 POCZUJ NOWOCZESNOŚĆ I HISTORIĘ NA ULICACH OSLO
Oslo jest stolicą Norwegii i jednocześnie największym miastem w tym kraju. Nowoczesność, architektura, ekologia, estetyka, design, sztuka, porządek, natura - to rzeczy, które wyróżniają Oslo i jego okolicę.
Nowoczesna Operahuset w Oslo tuż przy Oslofjorden |
Każdy esteta będzie zadowolony, bo w centrum miasta panuje ogromny ład i porządek, a na pierwszy plan wybijają się skarby nowoczesnych czasów, modernistyczne budowle, które świetnie komponują się z naturą - a jej głównym bohaterem jest na pewno Oslofjord, dzięki któremu w kilka minut możecie znaleźć się na blisko położonych wysepkach.
Sprawdź, jeśli jesteś zainteresowany: Rozkład rejsów promowowych do Skandynawii.
***
Każdy z tych mnie przekonał. Krajobrazy są tu przepiękne, tylko ceny też wysokie
OdpowiedzUsuńOK, a wybór auta na taką podróż? Jak to zrobić? Czy takie sprawdzenie auta przed kupnem ma większy sens? Dokładnie myślę o tym - https://mobilekspert.pl/onas.php
OdpowiedzUsuńSłuszny kierunek czy średnio? Co powinno być kluczowe?